MIX pcb dla wzmacniaczy MMIC

Fotka przedstawia mix płytek pcb dla wzmacniaczy mmic oraz bias T.
Wymiary pojedynczej płytki t0 27 x 27mm.
Płytki są przystosowane do gniazd sma montowanych na krawędzi.

fotka płytek pcb

Płytkę bis T opisywałem już wcześniej. Tutaj link do opisu

PCB z oznaczeniem v.1

przeznaczona jest dla wzmacniaczy w obudowie SOT-363 z wyprowadzeniami rozmieszczonymi jak na poniższym schemacie. Przykładem może być BGA2869.

Ten konkretny typ nie wymaga stosowania dławika na wejściu zasilania. W takim przypadku w miejsce oznaczone na pcb L lutujemy zworkę. Podobnie możemy postąpić z rezystorem, jeśli nie jest wymagany lutujemy zworkę.

Dodatkowo na pcb jest miejsce na wlutowanie diody i bezpiecznika polimerowego. Te elementy zabezpieczają przed odwrotnym podłączeniem zasilania.
Na pcb , którą zmontowałem w miejsce dławika wlutowałem dławik ferrytowy.
Kondensatory na wejściu i wyjściu zastosowałem 1uF, jeśli nie zależy nam na przepuszczaniu niższych częstotliwości możemy dać mniejsze wartości np 1nF. Kondensatory odsprzedające zasilanie to zakres 100pF do 1nF. Bezpiecznik polimerowy 100mA.
W miejscu opornika , rezystor 5 ohm. Układ BGA2869 przy zasilaniu z 5V nie wymaga tego elementu. Miałem natomiast takie doświadczenia z innymi mmic-ami, które przy bezpośrednim zasilaniu po kilku szybkich włączeniach zasilania “padały”. Zastosowanie niewielkiego opornika rozwiązywało ten problem.
Jeśli zastosuje się inny typ układu o identycznie wprowadzonych pinach wymagający innego zasilania , to musimy policzyć wartość opornika jaki należy zastosować w celu uzyskania wymaganego napięcia i prądu. Rozmiar zastosowanych elementów to 0805 z wyjątkiem diody (SMA, DO-214AC).

A tak się wypowiedział o układzie analizator.

PCB z oznaczeniem v.2

przeznaczona jest dla wzmacniaczy w obudowie SOT-363 z wyprowadzeniami rozmieszczonymi jak na poniższym schemacie. Przykładem może być AVT51663. Obudowa taka sama jak w wersji v.1, a układ wyprowadzeń jest już inny. Na rysunku poniżej.

Płytka drukowana jest bardzo zbliżona konstrukcyjnie do wersji v.1. Fotka poniżej.

Zastosowane elementy to dioda smd D zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją, rezystor R o wartości 33ohm(zgodnie z danymi katalogowymi), bezpiecznik polimerowy B – 100mA. W miejsce cewki L wlutowałem dławik ferrytowy, układ AVT-51663.
Kondensatory C na wejściu i wyjściu 1uF. Kondensatory C blokujące zastosowane przy zasilaniu mmic-a 1nF. Tutaj wartości mogą być od pojedynczych pF do nF.
Układ pobiera 31mA. Poniżej wykresy.

PCB z oznaczeniem v.3

Pcb z oznaczeniem v.3 przeznaczona jest dla wzmacniaczy mmic w obudowie SOT343 z układem wyprowadzeń zgodnym z BGA616.

Schemat BGA616
pcb mmic_v3

Poniżej wykresy wzmocnienia w funkcji częstotliwości.
Pierwszy wykres to pasmo 10kHz do 2,7GHz.

wykres wzmocnienia 10kHz do 2,7GHz

oraz wykres dla pasma 10kHz – 60MHz

wykres wzmocnienia układu BGA616 10kHz do 60MHz

Każdy ze wzmacniaczy ma inne parametry. Różne wzmocnienia, różne wartości IP3 oraz różne zakresy wzmacnianych częstotliwości. To tylko kilka różnic. Dokładne dane należy poszukać w danych katalogowych.

Huta Dłutowska 02.01.2021