MIX pcb dla wzmacniaczy MMIC

Fotka przedstawia mix płytek pcb dla wzmacniaczy mmic oraz bias T.
Wymiary pojedynczej płytki t0 27 x 27mm.
Płytki są przystosowane do gniazd sma montowanych na krawędzi.

fotka płytek pcb

Płytkę bis T opisywałem już wcześniej. Tutaj link do opisu

PCB z oznaczeniem v.1

przeznaczona jest dla wzmacniaczy w obudowie SOT-363 z wyprowadzeniami rozmieszczonymi jak na poniższym schemacie. Przykładem może być BGA2869.

Ten konkretny typ nie wymaga stosowania dławika na wejściu zasilania. W takim przypadku w miejsce oznaczone na pcb L lutujemy zworkę. Podobnie możemy postąpić z rezystorem, jeśli nie jest wymagany lutujemy zworkę.

Dodatkowo na pcb jest miejsce na wlutowanie diody i bezpiecznika polimerowego. Te elementy zabezpieczają przed odwrotnym podłączeniem zasilania.
Na pcb , którą zmontowałem w miejsce dławika wlutowałem dławik ferrytowy.
Kondensatory na wejściu i wyjściu zastosowałem 1uF, jeśli nie zależy nam na przepuszczaniu niższych częstotliwości możemy dać mniejsze wartości np 1nF. Kondensatory odsprzedające zasilanie to zakres 100pF do 1nF. Bezpiecznik polimerowy 100mA.
W miejscu opornika , rezystor 5 ohm. Układ BGA2869 przy zasilaniu z 5V nie wymaga tego elementu. Miałem natomiast takie doświadczenia z innymi mmic-ami, które przy bezpośrednim zasilaniu po kilku szybkich włączeniach zasilania “padały”. Zastosowanie niewielkiego opornika rozwiązywało ten problem.
Jeśli zastosuje się inny typ układu o identycznie wprowadzonych pinach wymagający innego zasilania , to musimy policzyć wartość opornika jaki należy zastosować w celu uzyskania wymaganego napięcia i prądu. Rozmiar zastosowanych elementów to 0805 z wyjątkiem diody (SMA, DO-214AC).

A tak się wypowiedział o układzie analizator.

PCB z oznaczeniem v.2

przeznaczona jest dla wzmacniaczy w obudowie SOT-363 z wyprowadzeniami rozmieszczonymi jak na poniższym schemacie. Przykładem może być AVT51663. Obudowa taka sama jak w wersji v.1, a układ wyprowadzeń jest już inny. Na rysunku poniżej.

Płytka drukowana jest bardzo zbliżona konstrukcyjnie do wersji v.1. Fotka poniżej.

Zastosowane elementy to dioda smd D zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją, rezystor R o wartości 33ohm(zgodnie z danymi katalogowymi), bezpiecznik polimerowy B – 100mA. W miejsce cewki L wlutowałem dławik ferrytowy, układ AVT-51663.
Kondensatory C na wejściu i wyjściu 1uF. Kondensatory C blokujące zastosowane przy zasilaniu mmic-a 1nF. Tutaj wartości mogą być od pojedynczych pF do nF.
Układ pobiera 31mA. Poniżej wykresy.

PCB z oznaczeniem v.3

cdn.