Filtr FM notch 88-108MHz

Filtr FM notch lub inaczej “bandstop” to filtr pasmowo zaporowy. Filtr w tym artykule ma za zadanie stłumić sygnały w paśmie 88-108MHz, czyli stacje radiofoniczne (broadcasting). Zazwyczaj są to silne lokalne rozgłośnie radiowe. Duża ilość sygnałów o wysokich poziomach(blokuje odbiornik) może znacznie utrudniać odbiór słabszych stacji nadających poza tym pasmem. Zadaniem tego filtru jest jak stłumienie sygnałów znajdujących się w zakresie częstotliwości 88-108MHz, przy jak najmniejszym wpływie na pozostałe częstotliwości leżące poniżej i powyżej częstotliwości pracy filtru.

Filtr wykonałem w/g załączonego schematu. Nie podałem indukcyjności cewek, a jedynie sposób nawinięcia. W tym projekcie cały filtr jest strojony cewkami przy stałych wartościach pojemności. Wykonany jest na dwustronnej pcb.

Na filmie w linku poniżej przedstawiłem dwa wykonania tego samego układu . Wersja smd dobrze wyglądała na analizatorze od strony niższych częstotliwości, jednak przy 108 MHz tłumienie było zdecydowania za słabe. Przeglądając strony internetowe zwróciłem uwagę, że inni konstruktorzy mieli podobne wyniki. To skłoniło do eksperymentów z filtrem na cewkach w wersji przewlekanej.

Link do filmu.

Jeszcze wyniki pomiarów.

Fotka zmontowanego filtru.

Teraz jeszcze pozostało wykonać jakąś obudowę, która będzie pełniła funkcję ekranu. Dopiero ekranowanie filtru pozwoli w pełni wykorzystać jego właściwości. Szczególnie jeśli będzie pracował w pobliżu silnych nadajników FM.

fm notch i obudowa
Filtr wstępnie zestrojony, przygotowany do montażu w obudowie.

Poniżej na fotkach widok filtru umieszczonego w obudowie oraz kompletnego zmontowanego. Teraz powinien spełniać swoje zadanie dużo lepiej. fm notch w obudowie

fm notch gotowy w obudowie

Huta Dłutowska 22.03.2020