Bias Tee

Cóż to takiego? To trójnik służący do dostarczania napięcia stałego do obwodów RF. Przy pomocy przewodu koncentrycznego możemy zasilać obwód elektroniczny np. antena aktywna ,przedwzmacniacz.

biastee_schemat

Napięcie podane z wejścia +V przez bezpiecznik i cewkę L1 trafia do portu DC+RF. Z tego portu może być przesłane przewodem koncentrycznym do zasilanego układu. Kondensator C3 nie pozwala na pojawienie się napięcia stałego na porcie RF. Ten port może być podłączony np. do odbiornika.

Dioda D1 oraz bezpiecznik polimerowy B1 zabezpieczają zasilane urządzenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania. Wartość napięcia i prądu, który może przenosić trójnik jest uzależniona od zastosowanych elementów.

Wartości zastosowanych elementów:

L1- 82uH

C2,c3- 1uF

C1- 100pF

B1 – bezpiecznik polimerowy 350mA

D1 – dioda smd 1A/200V – M3

Gniazdo zasilające FC68145

Pomiar w zakresie 10kHz – 1MHz

Pomiar w zakresie 10kHz – 4,4GHz.

Z wykresów wynika, że z powodzeniem może pracować od 100kHz do 4GHz

Huta Dłutowska 15.03.2020

Poniżej pcb bias-t w wersji dla gniazd sma montowanych na krawędzi. Jest też kilka delikatnych zmian w układzie ścieżek i zastosowanych elementów. Założeniem był uzyskanie jak najmniejszego tłumienia od strony niskich częstotliwości. Cel został osiągnięty. Okazało się również, że poprawnie pracuje do 1,5GHz. Napięcie i prąd jakie może dostarczać płytka zależą od zastosowanych elementów. Napięcie jest zależne od zastosowanych kondensatorów, a prąd jest zależny od zastosowanego dławika i bezpiecznika polimerowego. Zazwyczaj są to napięcia na poziomie kilkunastu V oraz prądy o wielkości kilkuset mA.
Poniżej fotka i pomiary.



aktualizacja Huta Dłutowska 22.02.2021